List of Officers     Home

List of Officers    




Ambassador Syed Akbaruddin

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Permanent Representative

Ambassador Tanmaya Lal

Deputy Permanent Representative

Shri Srinivas Prasad

Minister (SP)

4th Committee (Special Political and Decolonization)

C-24 (Special Committee on Decolonization)

UN Alliance of Civilizations, Culture, Religion, Sports

Committee on Information, S&T; Outer Space, Atomic Radiation

Shri Anjani Kumar

Counsellor (AK)

Head of Chancery


Asia Pacific Group (APG)

GA Revitalization

Coordination of Political Clearances/Parliament Questions

Media liaison, Website, Social Media

Shri Ashish Sinha

Counsellor (AS)

2nd Committee (Economic and Finance)

ECOSOC* & subsidiary bodies related to economic & financial issues

2030 Agenda, SDGs, Financing for Development, South-South cooperation, Climate Change, Disaster Risk Reduction, LDCs, SIDS, LLDCs, Environment issues, CBD, UNCCD, Energy, Habitat, Migration, Agriculture, Food Security, UNGGIM

G-77 coordination

Negotiations on Migrants & Refugees (in cooperation with C(MJ)

Ms. Eenam Gambhir

Counsellor (EG)

Security Council Reform

Counter-terrorism, Cyber security issues

Security Council (regional issues)

All Special Missions, incl. those approved by UNSC

Liaison with DPA

NAM coordination

Outreach with Universities/Colleges - Coordination

Shri Sandeep Kumar Bayyapu

First Secretary (SK)

1st Committee (Disarmament and International Security)

Peacekeeping*, incl. at C-34 (Special Committee), R2P, Peacebuilding

Humanitarian issues

Security Council (Africa, Peacekeeping, SEA, Non-Proliferation)

UN Cooperation with Regional Organizations (AU, OIC, IOM, SCO etc.)


Ms. Paulomi Tripathi

First Secretary (PT)

3rd Committee (Social, Humanitarian and Cultural)

Human Rights

Women, Children, Indigenous peoples, Narcotics/Drugs, Crime Prevention & Criminal Justice; Refugees, Racism, Ageing, Disabled persons

Women Peace & Security, Children in Armed Conflict

NGO Committee

ECOSOC* & subsidiary bodies related to social issues, Health & Population, ICPD, C-Soc-D

Shri Mahesh Kumar

First Secretary (MK)

5th Committee (Administrative & Budgetary)

Advisory Committee on Administrative & Budgetary Question (ACABQ)

India-UN Development Partnership Fund / IBSA Fund

Funds & Programmes : UNDP, UNOPS, UNFDA, UNICEF, UN Women, UN Democracy Fund, Community of Democracies

UNRWA, Palestine, West Asia issues (incl. in Security Council and 4th Committee)

Col. Sandeep Kapoor

Military Adviser

Peacekeeping, C-34 (Special Committee on Peacekeeping)

Liaison with DPKO, DFS, DSS

Shri Yedla Umashakar

First Secretary (LA)

6th Committee (Legal)



Shri Sushil Dhobal

Second Secretary (SD)

GA Plenary / GA Coordination

General Committee of the GA

GA Revitalization


Press Releases

Shri Mohammad Afsar

Second Secretary (MA)


Humanitarian Issues

Special Events

In-Charge of Protocol

RTI Officer, Hindi

Liaison with NGOs

Smt. Lakshmi Swaminathan

Second Secretary (LS)


IGN process - record of statements

Coordination of Meetings/Side events


Shri Pankaj Kumar Sharma

Second Secretary (PKS)

Elections APG

Palestine, West Asia, UNRWA

UN Cooperation with Regional Organizations (AU, OIC, IOM, SCO etc.)


Shri Girish Pujari

Second Secretary (GP)